Kezdőként minden nap olvas valami újat az ember. Ha már megmentettem ezeket a kis orchideákat a szupermarket polcairól, nem örülnék neki, ha nem a megfelelő környezetet biztosítanám nekik, és tönkremennének a szobámban. Úgyhogy rákerestem, és amennyi hasznos oldalt találtam, végigbugásztam mindet, mert sajnos voltak dolgok, amiben annyira ellentétes véleményen voltak a bejegyzések írói, hogy kapkodtam csak a fejem, most akkor mit is tegyek. Így végül megegyeztem, hogy amiben többen is egyet értenek, az nagy valószínűséggel jó is, és bevált módszer is.
Az első dolog, amit sokan nem tudtok szerintem, mert én se gondoltam volna, hogy az orchideát a legtöbben a túlöntözéssel ölik meg. Ugyanis ez a növényke elég cseles, ha sok vizet kap, akkor a levelei sárgulni kezdenek, mert a túl sok íztől rothadni kezd. De mit gondolunk, ha egy növény levele sárgul? Hát persze hogy azt, hogy szegény biztos kevés vizet kapott, és kezd száradni. Ha megvettétek az orchideátokat, figyeljetek a helyes mennyiségű locsolásra. Az egyik legegyszerűbb megoldásnak azt találtam, hogy a növény leveleit és gyökereit kell figyelni. Ha a levelek szép zöldek és kemények, valamint a gyökerek is zöld színűek, akkor a növény elég vizet kapott, nem kell neki többet adni. Ha viszont a levelei ráncosak és puhák, nézzük meg a gyökereit. Abban az esetben, ha szürkés-fehéres és száraz a gyökérzet, akkor ideje locsolni.
Hogy elkerüljük a túlöntözést, sok helyütt olvastam, az alákavicsozás módszeréről, ugyanis ha a növényt egy másik edénybe helyezzük, amiben néhány centinyi kavicsot tettünk, a felesleges víz kiszivároghat a cserépből, és a növény ne fog vízben állni, ami rothadáshoz vezetne a későbbiekben.
A minap kipróbáltam egy másik jó megoldást, amikor egy edény vízbe merítem a virág cserepét, hogy benedvesedjen a gyökér és a kéreg. Így a kéreg magába szív egy kevés vizet, amit majd fokozatosan bocsát ki, és a cserépből kifolyik a felesleges vízmennyiség.
Ha nálatok is kemény a víz, érdemes esővizet összegyűjteni, vagy forralt vízzel öntözni. A csapvíz azért se a legjobb, mert állítólag a túl hideg víztől az orchidea megfázik. Valamint érdemes beinvesztálni külön orchideák számára kifejlesztett tápoldatba. Először én is a hagyományos oldattal elkevert vizet locsoltam rájuk, nem tudtam, hogy ez tényleg ilyen fontos. Gondoltam, ami jó a yukkának, meg a többi zöld növénynek, az neki is jó lesz, hiszen általános oldat címszóval vettem. Hát, sajna a várt eredmény elmaradt, se szár, se virág nem jelent meg. Úgyhogy rászántam magam, és gondoltam, na jó, egy próba. És tényleg, nem kell belőle sok, néhány ml-t kell 1 liternyi vízhez keverni, és azzal locsolni a megadott módon. A javaslat szerint tavasszal és nyáron érdemes hetente, ősszel ritkíthatjuk 2 hétre,télen viszont havonta egyszer kell neki adni, ilyenkor úgyis pihen a növény. És lekopogom, tényleg használ, mert a két elsőnek vett orchideámon szár és levélkezdemények jelentek meg.
Ami még fontos, hogy ne ültessük át rendes virágföldbe. Az orchidea korhadéklakó, és a kérgeinek szabadon kell maradnia, abba a jellegzetes kéregbe kell ültetni, mert a rendes virágföldben nem tud lélegezni, és megfullad.
És még egy jó tanács. Ha átlátszó cserépben veszitek, hagyjátok abban. A gyökereken keresztül ugyanis fotoszintetizál a növény,valamint a fent említett gyökérállapotot is jobban nyomon lehet követni egy átlátszó cserépen keresztül.