2011. május 1., vasárnap

Minden nap tanulok valami újat :)

Kezdőként minden nap olvas valami újat az ember. Ha már megmentettem ezeket a kis orchideákat a szupermarket polcairól, nem örülnék neki, ha nem a megfelelő környezetet biztosítanám nekik, és tönkremennének a szobámban. Úgyhogy rákerestem, és amennyi hasznos oldalt találtam, végigbugásztam mindet, mert sajnos voltak dolgok, amiben annyira ellentétes véleményen voltak a bejegyzések írói, hogy kapkodtam csak a fejem, most akkor mit is tegyek. Így végül megegyeztem, hogy amiben többen is egyet értenek, az nagy valószínűséggel jó is, és bevált módszer is.
Az első dolog, amit sokan nem tudtok szerintem, mert én se gondoltam volna, hogy az orchideát a legtöbben a túlöntözéssel ölik meg. Ugyanis ez a növényke elég cseles, ha sok vizet kap, akkor a levelei sárgulni kezdenek, mert a túl sok íztől rothadni kezd. De mit gondolunk, ha egy növény levele sárgul? Hát persze hogy azt, hogy szegény biztos kevés vizet kapott, és kezd száradni. Ha megvettétek az orchideátokat, figyeljetek a helyes mennyiségű locsolásra. Az egyik legegyszerűbb megoldásnak azt találtam, hogy a növény leveleit és gyökereit kell figyelni. Ha a levelek szép zöldek és kemények, valamint a gyökerek is zöld színűek, akkor a növény elég vizet kapott, nem kell neki többet adni. Ha viszont a levelei ráncosak és puhák, nézzük meg a gyökereit. Abban az esetben, ha szürkés-fehéres és száraz a gyökérzet, akkor ideje locsolni. 
Hogy elkerüljük a túlöntözést, sok helyütt olvastam, az alákavicsozás módszeréről, ugyanis ha a növényt egy másik edénybe helyezzük, amiben néhány centinyi kavicsot tettünk, a felesleges víz kiszivároghat a cserépből, és a növény ne fog vízben állni, ami rothadáshoz vezetne a későbbiekben.
A minap kipróbáltam egy másik jó megoldást, amikor egy edény vízbe merítem a virág cserepét, hogy benedvesedjen a gyökér és a kéreg. Így a kéreg magába szív egy kevés vizet, amit majd fokozatosan bocsát ki, és a cserépből kifolyik a felesleges vízmennyiség.
Ha nálatok is kemény a víz, érdemes esővizet összegyűjteni, vagy forralt vízzel öntözni. A csapvíz azért se a legjobb, mert állítólag a túl hideg víztől az orchidea megfázik. Valamint érdemes beinvesztálni külön orchideák számára kifejlesztett tápoldatba. Először én is a hagyományos oldattal elkevert vizet locsoltam rájuk, nem tudtam, hogy ez tényleg ilyen fontos. Gondoltam, ami jó a yukkának, meg a többi zöld növénynek, az neki is jó lesz, hiszen általános oldat címszóval vettem. Hát, sajna a várt eredmény elmaradt, se szár, se virág nem jelent meg. Úgyhogy rászántam magam, és gondoltam, na jó, egy próba. És tényleg, nem kell belőle sok, néhány ml-t kell 1 liternyi vízhez keverni, és azzal locsolni a megadott módon. A javaslat szerint tavasszal és nyáron érdemes hetente, ősszel ritkíthatjuk 2 hétre,télen viszont havonta egyszer kell neki adni, ilyenkor úgyis pihen a növény. És lekopogom, tényleg használ, mert a két elsőnek vett orchideámon szár és levélkezdemények jelentek meg.
Ami még fontos, hogy ne ültessük át rendes virágföldbe. Az orchidea korhadéklakó, és a kérgeinek szabadon kell maradnia, abba a jellegzetes kéregbe kell ültetni, mert a rendes virágföldben nem tud lélegezni, és megfullad. 
És még egy jó tanács. Ha átlátszó cserépben veszitek, hagyjátok abban. A gyökereken keresztül ugyanis fotoszintetizál a növény,valamint a fent említett gyökérállapotot is jobban nyomon lehet követni egy átlátszó cserépen keresztül.

4 megjegyzés:

  1. És arra van ötlet ha megfázott mi a teendő?
    Köszi,Üdv:Réka

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Az attól függ, hogy néz ki a növény. Szerencsére nekem nem fázott meg orchideám, az egyik kifejezetten szereti lepkeorchidea létére a minuszokat :) Ha a gyökere elkezdett rohadni és a tövén is látszik (óvatosan megnyomkodva érezni lehet, hogy nem kemény, hanem kissé puhább) érdemes szerintem eltávolítani a rohadó részeket. Amikor levágtam a növényem alját, fahéjporba mártogattam a friss részt, előtte próbáltam gyökereztető hormonnal, vagy hagytam simán, sajnos nekem egyik sevált be, eddig a fahéj volt az egyetlen, amivel bekentem és nem kezdett alatta folytatólagosan rohadni a növényem törzse. Utána kerestem egy nagyszájú üveget, tápoldatos vízzel felitatott dekorgolyót tettem az aljára, és óvatosan belógattam úgy a növényt, hogy se a levele, se a szára ne érjen közvetlenül a vízhez (érdemes olyan anyagot választani, pl. darab drót, ami nem szívja magába a vizet, hogy ne indítsa rothadásnak a növényt). A leveleit úgy igazgattam, hogy a pára ne álljon meg a levél hónaljában, hanem le tudjon folyni a növényről. Az üveg száját nem fedtem be. Kb. 3-4 hétig volt ebben az üvegben, amikor láttam, hogy hozott 1 gyökérkezdeményt, kivettem és visszakerült a tőzeges cserépbe. Ha csak a bimbókat dobálja le, de a leveleit nem, egy kellemesen langyos ponton kell pihentetni ahol éri fény, a locsolást egy ideig hanyagolnám, viszont párásítanám, nálam balkonládában vannak, 1,5-2 centi vastag kavicsrétegen, és mindig a kavics tetejéig töltöm fel vizzel a ládát, így a növény alulról folyamatosan kap nedvességet, viszont nem tocsog a vízben és nem fog kirohadni. Sajnos ha az összes levelét ledobálta esélyes, hogy meghalt a növény, egy utolsó esélyt azért adnék neki és az üveges módszert megpróbálnám, hátha.

      Törlés
  2. szia
    nekem valószínű hogy elkezdett rothadni az orchideám gyökere
    mit tegyek vele???

    VálaszTörlés
  3. szia!
    én ilyenkor az elrohadt gyökereket le szoktam vágni ha szükséges, ha a töve is elkezdett rohadni, akkor sajnos sok esetben menthetetlen, nekem is sok tönkrement hiába gondoztam őket megfelelően. ha levágtad, akkor tedd bele új és száraz ültetőközeggel teli cserépbe és egy ideig hanyagolt a locsolást, hetente 1 alkalommal spricceld meg a délelőtt folyamán és ügyelj arra, hogy a levélhajlatokban ne maradjon estére pangó víz, mert az is rothasztani kezdi a tövet, egy darab vattával vagy papírtörlővel itasd ki a felesleges vizet.

    VálaszTörlés